HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Chráníme vaše životy, zdraví a majetek


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Jak co nejefektivněji užívat termokameru při zásahu

 

Rozjíždíme to! Vážně!

Abychom co nejefektivněji používali termokameru ve flashoveru (FOK), tedy kontejneru, ve kterém je simulován požár v uzavřeném prostoru, se nyní školí takzvaný třetí modul výcviku zaměřený na práci s termokamerou. Výcvik je určen pro příslušníky HZS Pardubického kraje, aby dokázali při zásazích co nejefektivněji používat termokameru.

Výcviky v zařízení FOK jsou koncipovány do dvou úrovní a tří modulů. 

- První úroveň: - pro výcvik ve vnitřních prostorách; hasič se zejména seznamuje s dynamikou požáru v podmínkách celkového vzplanutí, zásadami vstupu do uzavřeného objektu, zásadami správné manipulace s proudnicí; výcvik typu modul 0 „studený“ se provádí pod vedením lektorů na stanicích v rámci pravidelné odborné přípravy, výcvik typu modul 1 „pozorovací“ probíhá na pracovištích sestavených ze standardních ISO kontejnerů, v nichž se spaluje dřevo (modul 1P).

- Druhá úroveň: umožňuje provádět výcvik na pracovištích odpovídajících vnitřnímu prostoru jednotlivých místností; hasič se zejména učí zásady zdolávání požáru v uzavřeném prostoru a spolupráci v operační skupině na útočných proudech (modul 2V),

„Modul termokamera je nástavba předchozích výcviků. Tímto výcvikem by postupem času měli projít všichni hasiči. V minulých letech se několik hasičů z Vysokého Mýta včetně hlavního instruktora Milana Vincence zúčastnilo výcviku s hasičem ´Bobem z USA´, který je proškolil k používání termokamer, tento výcvik zajišťovala firma Dräger pro vojenské hasiče,“ vysvětluje vývoj tohoto modulu instruktor ve flashoveru npor. Mgr. Jan Kalous, MBA a dodává že“ „Jeden z našich příslušníků z Centrální hasičské stanice Ústí nad Orlicí pprap. Ing Jan Špinler zpracoval při studiu na Vysoké škole báňské diplomovou práci na téma: Ověření časové náročnosti vyhledávání osob v zakouřeném prostoru, kdy se podrobně zabýval prací s termokamerou. Všechny tyto znalosti a zkušenosti se spojily a vznikl tento modul,“ doplňuje Kalous.

Hasiči – frekventanti jsou na začátku výcviku seznámeni s parametry a principem fungování termokamery, dále nabité znalosti upotřebí v praktickém výcviku v kontejneru. Úkolem je naučit hasiče, aby dokázali efektivně využívat termokameru u zásahu a dokázali co nejrychleji a nejefektivněji zlikvidovat nejen požár, ale hlavně co nejrychleji nalézt pohřešované osoby. Do současné doby hasiči při výcviku termokamery nepoužívali. Každého výcviku se účastní 12 výjezdových hasičů, vždy z jedné stanice 2 příslušníci s termokamerou. Do budoucna by tímto modulem měli projít všichni hasiči.

por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí

vytisknout  e-mailem