V reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky na Slovensku zajišťují hasiči na vybraných hraničních přechodech dekontaminaci nákladních vozidel
27. 3. 2025 (LP) - V souvislosti s šířením nákazy slintavky a kulhavky na Slovensku a s ohledem na blížící se ohniska této nákazy k českým hranicím je od čtvrtka 27. března 2025 od půlnoci na vybraných hraničních přechodech se Slovenskem omezena nákladní doprava. Týká se to vozidel nad 3,5 tuny. Z důvodů této nákazy hasiči aktivně zajišťují dekontaminační opatření na vybraných hraničních přechodech v podobě dekontaminačních rohoží. Opatření mají za cíl zabránit zavlečení nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky ze Slovenské republiky do ČR.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zajistila pořízení desinfekčních rohoží, které hasiči rozvezli a umístili na vybrané hraniční přechody. V rámci těchto opatření začali hasiči od půlnoci působit na konkrétních lokalitách, a to v souladu s pokyny Státní veterinární správy a ve spolupráci s Policií ČR a Celní správou.
„Česká republika vyslala na Slovensko dvě dekontaminační jednotky. Jedna jednotka působí přímo v ohnisku nákazy a dezinfikuje odjíždějící techniku. Druhá jednotka provádí dekontaminaci vozidel přijíždějících z Maďarska na hraničním přechodu. Na vyhrazených místech pro převoz zvířat byly od půlnoci zřízeny dekontaminační pásy. Cílem je zajistit dezinfekci pneumatik projíždějících vozidel. Ministerstvo zemědělství a Státní veterinární správa se dohodly na rozšíření dekontaminace na větší část pneumatik a podvozku, aby se maximálně zabránilo zavlečení nákazy do České republiky,“ uvedl na tiskové konferenci náměstek GŘ HZS ČR pro IZS a operační řízení genmjr. Petr Ošlejšek.
Hasiči už zajišťují dekontaminační opatření na hraničních přechodech Lanžhot–Brodské (Jihomoravský kraj), Starý Hrozenkov–Drietoma(Zlínský kraj), Bílá-Bumbálka–Makov a Mosty u Jablunkova–Svrčinovec (Moravskoslezský kraj). Dezinfekce vozidel nad 3,5 tuny bude nově od dnešní půlnoci také na přechodu Hatě a Mikulov. Na každém z těchto přechodů bude přítomna speciální dekontaminační technika v podobě dekontaminačních rohoží spolu s desinfekcí, která bude aplikována na položené rohože a dále na pneumatiky a prostory kolem kol vozidel. Po těchto rohožích budou postupně projíždět nákladní vozidla tak, aby došlo k efektivní dekontaminaci. Každé pracoviště bude mít k dispozici také Cisternové automobilové stříkačky, které budou sloužit nejen k dekontaminaci, ale i k osvětlení pracovního prostoru, který bude zajištěn zároveň týlovým kontejnerem. Hasiči na místě provádí činnost ve spolupráci s Policií ČR a Státní veterinární správou.
Předpoklad je dekontaminace 250 vozidel za hodinu.
Hasiči budou v těchto oblastech nasazeni v počtu minimálně dvou hasičů, a to 24 hodin denně. Jejich střídání bude probíhat vždy po 12 hodinách, po kterých budou aktivně zajišťovat veškeré činnosti spojené s dekontaminací vozidel. Hasiči budou na místě působit do odvolání tak dlouho, jak to bude nutné pro zajištění bezpečnosti České republiky.
por. Bc. Lucie Pipiš
tisková mluvčí
MV – generální ředitelství HZS ČR
mobil: +420 777 361 800
e-mail: grh.media@hzscr