Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIV ČÍSLO 1/2025

V květnu 2024 došlo v Kladně-Kročehlavech k rozsáhlému požáru v areálu společnosti LKQ CZ, s. r. o., zahrnujícím sklady olejů, autodílů a stavebnin. Požár, který se rychle šířil vlivem silného větru a hořlavých materiálů, vedl k vyhlášení zvláštního stupně požárního poplachu. HZS Karlovarského kraje a Asociace Záchranný kruh, z. s., uspořádali první ročník celokrajské soutěže „Ty to zvládneš“ pro žáky 7.–9. tříd základních škol. Soutěž, zaměřená na ochranu člověka za mimořádných událostí, kombinuje vědomostní online testy s praktickými úkoly a modelovými situacemi. Ve druhé polovině loňského roku se Maďarsko jako předsedající země Rady EU zaměřilo na řešení povodňových rizik a posílení civilní i vojenské připravenosti. Zpráva bývalého finského prezidenta Sauliho Niinistöho, předložená na žádost Ursuly von der Leyenové, přinesla odvážnou strategii, která propojuje civilní a vojenskou připravenost jako klíč k efektivnímu zvládání krizí. 

Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje (HZS KVK) ve spolupráci s Asociací Záchranný kruh, z. s., (AZK) připravil a v září 2023 vyhlásil první ročník celokrajské vědomostně-dovednostní soutěže „Ty to zvládneš“ pro žáky 7., 8. a 9. tříd základních škol zaměřené na témata v oblasti ochrany člověka za mimořádných událostí (OČMU) s finálovým kolem v Centru zdraví a bezpečí – Světě záchranářů v Karlových Varech (CZB).

Obr. 1 Areál centra zdraví a bezpečí Karlovy Vary.jpgAreál centra zdraví a bezpečí Karlovy Vary

Vize a cíle vyhlášení soutěže „Ty to zvládneš“

Preventivně výchovná činnost patří neodmyslitelně do působnosti Hasičského záchranného sboru České republiky a zaměřuje se na všechny věkové skupiny obyvatelstva. Základní a střední školy v Karlovarském kraji hojně využívají možnosti absolvovat vzdělávací programy v unikátním, interaktivním prostředí CZB, se kterým úzce spolupracuje HZS KVK. Zájem škol však často převyšuje kapacitní možnosti CZB a navíc tato forma vzdělávání má představovat určitou nadstavbu a „odměnu“ pro žáky za jejich soustavnou odbornou přípravu v oblasti OČMU v lavicích základních škol pod vedením pedagogů.
HZS KVK ve spolupráci s AZK tedy vytvořil koncept celokrajské vědomostně-dovednostní soutěže „Ty to zvládneš“ pro žáky 7., 8. a 9. tříd, který má za cíl podpořit tuto myšlenku hned několika způsoby. Vědomostní školní kola zakončená online testem se opírají o průřezová témata a vycházejí ze vzdělávacích materiálů vytvořených a odborně garantovaných AZK a HZS KVK. Zamýšleným efektem je bližší seznámení učitelů, kteří se věnují výuce problematiky OČMU na základních školách, s těmito připravenými materiály, tj. multimediálními učebnicemi, pracovními listy, metodikami, podklady pro projektové vyučování, testy, obrázky i videi tak, aby je mohli pravidelně využívat během vyučovacích hodin a ideálně i sdílet tento zdroj odborných informací s kolegy z prvních stupňů základní škol, případně i s kolegy z mateřských škol nebo středních škol.
Bonusové školní kolo má za cíl žáky motivovat k hlubšímu poznání konkrétního tématu v oblasti poskytování první pomoci a v případě výběru splnění bonusového kola formou natočení videa i vyzkoušet si její poskytování prakticky v zadané modelové situaci.
Nejlepší soutěžní týmy, které postoupí do finálového kola, si nakonec všechny nabyté znalosti a dovednosti vyzkouší a ověří v realisticky stylizovaných modelových situacích a mimořádných událostech (MU) pod kritickým dohledem profesionálních záchranářů.

Organizace a průběh soutěže „Ty to zvládneš“

S cílem zapojit do soutěže co nejvíce škol a soutěžních týmů uskutečnil HZS KVK v roce 2022 průzkum prostřednictvím elektronického dotazníku, aby bylo možné soutěž co nejvíce přiblížit i potřebám a možnostem základních škol. Dotazník sestával z následujících otázek:

  1. Máte jako škola zájem o zapojení žáků II. stupně do soutěže zaměřené na témata OČMU?
  • Navržené odpovědi: ano, ne.
  1. Který ročník II. stupně byste chtěli do soutěže zaměřené na témata OČMU zapojit?
  • Navržené odpovědi: 7., 8., 9. nebo jejich kombinace.
  1. Chtěli byste z hlediska vyučované látky doplnit zaměření soutěže na jiná témata OČMU kromě připravovaných (tj. požární ochrana, MU a první pomoc)?
  • Volná odpověď.
  1. Jaký způsob provedení školních vědomostních kol soutěže formou online testu byste upřednostnili?
  • Navržené odpovědi: Testy vyplňují předem vytvořené týmy žáků společně (nejlepší týmy postoupí do finálového dovednostního kola v CZB) nebo jednotliví žáci sami (z nichž ti nejlepší postoupí do finálového dovednostního kola v CZB).
  1. Jaký je z vašeho pohledu optimální počet žáků v týmu pro krajské vědomostně-dovednostní kolo?
  • Navržené odpovědi: 4 žáci, 5 žáků, popř. uveďte jinou variantu.
  1. Jaký je z vašeho pohledu optimální počet školních vědomostních kol soutěže?
  • Navržené odpovědi: 1 kolo, 2 kola, 3 kola, popř. uveďte jinou variantu.
  1. Jaké jsou z vašeho pohledu optimální termíny pro školní kola?
  • Navržené odpovědi: listopad, únor, duben, popř. uveďte jinou variantu.
  1.  Jaký je z vašeho pohledu optimální termín pro krajské kolo v CZB?
  • Navržené odpovědi: květen, 1. polovina června, 2. polovina června, popř. uveďte jinou variantu.
  1. Je z vašeho pohledu vhodné nechat žáky pořizovat videa na základě zadaného soutěžního úkolu v rámci školních kol?
  • Navržené odpovědi: ano, ne.

Na základě vyhodnocení odpovědí obdržených od ředitelů škol v uvedeném dotazníkovém šetření upravil HZS KVK konečné znění propozic soutěže a informace o chystané soutěži rozeslal na e-mailové adresy ředitelů všech základních škol v Karlovarském kraji 15. června 2023. Přestože registrace do soutěže probíhala až v září 2023, informování škol o plánované soutěži takto s předstihem bylo zvoleno s ohledem na možnost zařazení soutěže do plánu na další školní rok 2023–2024, který se zpracovává už během školních prázdnin. Zároveň byla soutěž propagována na facebookovém profilu HZS KVK i AZK a dále také na webu HZS KVK v sekci Ochrana obyvatelstva v části Krajská soutěž „Ty to zvládneš“ článkem „Týmy žáků základních škol prověří své znalosti a dovednosti v oblasti bezpečnosti“.

Obr. 2 Ukázka otázek testu z oblasti požární ochrany.JPGUkázka otázek testu z oblasti požární ochrany

Školní kola soutěže

Registrovalo se devět týmů ze šesti základních škol (155 žáků) podle propozic soutěže, které jsou zveřejněny na webu HZS KVK v sekci Ochrana obyvatelstva / Krajská soutěž „Ty to zvládneš“.
Samotná soutěž má vytvořen vlastní web www.tytozvladnes.cz/soutez, na němž učitelé registrují školní týmy a probíhají školní soutěžní kola formou online testů. Systém umožňuje učiteli vygenerovat k testu odkaz pro jednotlivé žáky nebo pro skupinu, ve které se žák vyhledá podle svého jména a test si spustí. Přístup k testu je aktivní jeden týden. Učitel si zvolí konkrétní termín online testu, na jehož vyplnění mají žáci stanoven časový limit 30 minut od přihlášení. Web umožňuje provést test hromadně, nebo po dohodě s koordinátorem soutěže i jednotlivcům (například v případě nemoci). Systém online testy automaticky vyhodnotí, čímž usnadňuje úlohu koordinátora soutěže a umožňuje řadit či filtrovat jednotlivé žáky nebo školní týmy podle výsledků. Učitelé tak online vidí, jak si kdo ze soutěžících žáků průběžně vede.
Soutěž byla zahájena v září 2023 s online registrací škol na webu soutěže.
V první části soutěže pracují učitelé se žáky s využitím online vzdělávacích materiálů určených pro problematiku OČMU podle propozic soutěže, jež jsou dostupné po bezplatné registraci učitele na webu Záchranného kruhu v sekci Pro školy / Interaktivní multimediální učebnice. V listopadu 2023 byl spuštěn první online test k prověření znalostí zaměřený na témata požární ochrany a první pomoci. V dubnu 2024 si pak žáci ověřili znalosti získané během školního roku v oblastech MU a první pomoci.
V březnu 2024 bylo vyhlášeno zaměření bonusového kola, v němž žáci mohli zpracovat krátké video, komiks nebo text na téma, jak správně postupovat při poskytování první pomoci člověku, který bezvládně leží na pěšině mimo obec, má viditelnou zlomeninu končetiny a nekrvácí. Na zpracování měli tři týdny včetně jednoho týdne jarních prázdnin.
Ke ztvárnění první pomoci na zadané téma mohli zvolit natočení videa v délce do tří minut, vytvoření komiksu v rozsahu do deseti oken nebo napsání textu v rozsahu do dvou stran formátu A4.
Zpracované práce zasílali žáci prostřednictvím svého učitele na e-mail koordinátora soutěže s odkazem na úložnu z důvodů velikosti souborů, zejména v případě videí. Do vyhodnocení byli zapojeni příslušníci oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení i tiskový mluvčí HZS KVK, kteří své hodnocení zaznamenávali do připravené tabulky s hodnoticími kritérii (např. vlastní bezpečí; oslovení osoby; zjištění stavu – osoba je bezvládná a má zlomenou končetinu; zjištění dechu, a pokud nedýchá – záklon hlavy; nepřímá masáž srdce; zavolání pomoci; zajištění tepla; kreativita). Pro bodování jsme zvolili škálu 40 bodů, celkem v rozmezí 0–5 bodů pro jednotlivá kritéria. Celkové vyhodnocení bylo vloženo koordinátorem na web soutěže.

Krajské kolo soutěže v Centru zdraví a bezpečí – Světě záchranářů v Karlových Varech

Obr. 3 Schéma soutěže – finálové kolo.pngSchéma soutěže – finálové kolo

Z nejlepších žáků školních kol nominovali učitelé čtyřčlenné týmy do krajského kola v CZB, které proběhlo 22. května 2024. Zúčastnilo se i přes nepřízeň počasí celkem sedm týmů z pěti základních škol. Žáci prakticky předvedli v modelových situacích, co vše se naučili a jak umí reagovat při různých MU.

Organizátoři soutěže připravili celkem osm stanovišť:

  1. Únik nebezpečné látky: simulace venkovního úniku nebezpečné látky se zazněním varovného signálu, informováním v televizi a následné prověření reakce žáků, kteří se nacházeli v hlavní budově.
  2. Vlaková nehoda: simulace tepenného krvácení spolucestujícího (figurant) při vlakové nehodě a prověření reakce žáků, jak by postupovali při ošetření takto zraněné osoby.
  3. Vědomostní kvíz: v domečku Policie České republiky měli žáci prostřednictvím magnetických sad za úkol k piktogramům nebezpečných látek správně přiřadit jejich názvy a v druhé části zodpovědět otázky z edukační sady Kolo štěstí. Tu tvoří soubor kartiček s připravenými dotazy z oblasti ochrany člověka za mimořádných událostí rozdělených do čtyř skupin – Poznej to, Je to pravda, Vyřeš situaci, Splň úkol.
  4. První pomoc – úraz proudem: prověření reakce žáků při nalezení bezvládné osoby (figurant) zasažené proudem v domácnosti.
  5. První pomoc – tonoucí: postup provedení první pomoci osobě, která leží na břehu jezírka hlavou dolů u vody (figurína).
  6. Dráha TFA navržená tak, aby si žáci mohli vyzkoušet disciplíny tohoto sportu – běh se zátěží s barely naplněnými vodou, rozmotání hadic a jejich svinutí, práce s palicí na hamer boxu, natlakování džberovky a stříkání vody na cíl. Po startu si soutěžící museli obléct zásahový kabát a nasadit si helmu. Hodnoceno bylo výsledným časem a mínusovými body při nesprávném provedení jednotlivých disciplín.
  7. Dopravní nehodaosobního automobilu: prověření reakce žáků v situaci, kdy přijíždí k dopravní nehodě jako první (sedí v autě za nehodou). V havarovaném osobním automobilu jsou dvě osoby (figuranti), řidič v bezvědomí s hlavou na volantu a spolujezdec jako osoba v šoku.
  8. Hasicí přístroje: hašení ze cvičných hasicích přístrojů – žáci předvedou správnou manipulaci s přístrojem a v další části tohoto stanoviště mají za úkol pomocí magnetické sady sestavit správně štítek hasicího přístroje podle jeho druhu.

Na stanovištích byli rozhodčí z řad příslušníků oddělení ochrany obyvatelstva a krizového řízení, oddělení integrovaného záchranného systému (IZS) a služeb i z oddělení krajského operačního a informačního střediska (KOPIS) a z řad lektorů CZB, kterými jsou zástupci jednotlivých složek IZS, tj. hasiči, zdravotníci a policisté.
Na stanovištích se zaměřením na první pomoc byli přítomni mimo jiné lektoři ze zdravotnické záchranné služby. U MU typu dopravní nehody byli nejen v roli rozhodčích, ale také „nahrávajících“ příslušníci KOPIS, aby žáci mohli simulovat volání na tísňové linky při MU. A na stanovišti s hasicími přístroji byl rozhodčím lektor HZS KVK, kterým je výjezdový hasič. Reálné ztvárnění modelových situací bylo možné díky spolupráci se Střední školou veřejnoprávní TRIVIS Karlovy Vary, s. r. o., jejíž studenti se aktivně zhostili role figurantů.

Obr. 4 Stanoviště dopravní nehoda.jpgStanoviště dopravní nehoda

V průběhu finále, o vůbec první vítězství ve znalostně-dovednostní soutěži zaměřené na problematiku OČMU v Karlovarském kraji, mezi sebou soupeřili žáci ZŠ Březová, ZŠ Habartov, ZŠ Hroznětín, ZŠ a MŠ Kraslice a tři týmy ze ZŠ a MŠ Oloví. Jedna finálová škola kvůli nemoci žáků nepřijela, a to ZŠ Křižíkova ze Sokolova. Vyhodnocení soutěže bylo rozděleno do dvou částí. Nejprve byli vyhlášeni tři nejlepší žáci školních kol jako jednotlivci a následně si ceny převzaly tři nejlepší týmy prvního finálového krajského kola vědomostně-dovedností soutěže „Ty to zvládneš“. Informace o vyhodnocení soutěže jsou zveřejněné na webu HZS KVK v sekci Zpravodajství.

Obr. 5 Předání poháru vítěznému týmu.jpgPředání poháru vítěznému týmu

V duchu mota soutěže, rozvíjet dovednosti a schopnosti žáků základních škol, se HZS KVK podařilo oslovit několik vybraných subjektů ke spolupráci a ocenění soutěžících žáků. Ceny pro vítěze věnovali do soutěže tito partneři: KV Arena, s. r. o. – bazénové centrum, Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary – lanové centrum Svatý Linhart, KVSTENA.CZ a FUN arena Cheb, s. r. o. Kromě trofeje pro vítězný tým obdrželi soutěžící ceny v podobě volných vstupů na sportovní atrakce, jako je lanové centrum, lezecká stěna, bazén či jump aréna.
Pro školní rok 2024–2025 se HZS KVK rozhodl pokračovat v soutěži a v červnu 2024 vyhlásil druhý ročník soutěže „Ty to zvládneš“ odesláním informace ředitelům škol e-mailem s registrací škol v průběhu měsíce září 2024. Organizační tým se již těší na další ročník se známými i novými soutěžními týmy z řad základních škol Karlovarského kraje.

por. Bc. Zuzana KOŠŤÁLOVÁ, mjr. Mgr. Nela RUSOVOVÁ, HZS Karlovarského kraje, foto archiv HZS Karlovarského kraje

Print  E-mail