Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

We protect life, health and property


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Časopis 112 ROČNÍK XXIII ČÍSLO 12/2024

V červnu 2024 došlo k železniční dopravní nehodě v Pardubicích mezi mezinárodním rychlíkem RegioJet RJ 1021 a nákladním vlakem ČD Cargo. Rychlík vezl 380 cestujících, nákladní vlak převážel 80 tun karbidu vápenatého. Bylo potvrzeno 26 zraněných, z toho 4 mrtví. Ve dnech 18.–20. října 2024 se konal Přebor Hasičského záchranného sboru České republiky v poskytování první pomoci, jehož cílem bylo prověřit dovednosti týmů v řešení modelových situací inspirovaných reálnými mimořádnými událostmi. Hasičský záchranný sbor České republiky spolupracuje s Gruzií v oblasti mezinárodního rozvoje, konkrétně na zajištění rizik a záchranných kapacit v okrese Dusheti. V září 2024 probíhala školení v oblasti požárů v přírodním prostředí. Podpora české ambasády byla klíčová pro úspěch projektu. V září 2024 se v Evropě odehrály ničivé přírodní katastrofy, způsobené extrémním počasím a klimatickými změnami. Povodně zasáhly střední a východní Evropu. V České republice se evakuovalo téměř 19 tisíc lidí. 

Ve dnech 18.–20. října 2024 se uskutečnila celorepubliková soutěž pod názvem Přebor Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) v poskytování první pomoci, který navázal na řadu podobných soutěží realizovaných v době před pandemií nemoci covid-19. Cílem soutěže bylo především formou odborné přípravy porovnat a ověřit úroveň znalostí a praktických dovedností jednotlivých soutěžních družstev při celkem 12 modelových situacích, které vycházely nebo byly inspirovány skutečnými mimořádnými událostmi (MU).

Pád dělníka při práci v šachtě vzduchotechnikyPád dělníka při práci v šachtě vzduchotechniky

Historie soutěže HZS ČR v poskytování první pomoci sahá do roku 2015, kdy byla poprvé realizována v rámci areálu Školního a výcvikového zařízení HZS ČR středisko Brno. V následujících letech byla již uskutečňována v působnosti jednotlivých HZS krajů - respektive HZS Jihomoravského, Libereckého a Středočeského kraje. Po vypuknutí pandemie covidu-19 byla tato soutěž přerušena a nedošlo již k jejímu obnovení.

V roce 2023 byl hlavními instruktory pro oblast poskytování neodkladné první pomoci vznesen na MV-generální ředitelství HZS ČR (GŘ HZS ČR) návrh k opětovné realizaci této soutěže. S ohledem na značnou finanční a organizační náročnost byla snaha pro obnovený ročník využít především školních a výcvikových zařízení HZS ČR se vzájemnou participací GŘ HZS ČR, HZS krajů, ZÚ HZS ČR, Střední odborné školy požární ochrany (SOŠ PO) a Vyšší odborné školy požární ochrany (VOŠ PO) Frýdek-Místek a Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu (HÚOPH).

Po představení celého záměru byl vedením GŘ HZS ČR schválen přebor ve ŠVZ, středisku Zbiroh.

Organizační tým přeboru 

velitel soutěže:        
plk. Ing. Martin Legner, MBA                  GŘ HZS ČR

organizátoři:
kpt. Mgr. Martin Srp, DiS.                        GŘ HZS ČR
mjr. Ing. Ladislav Žák, DiS.                      HZS Libereckého kraje
npor. Karel Hambálek, DiS.                     HZS Jihomoravského kraje

hlavní rozhodčí:
kpt. Ing. Jan Sýkora, DiS.                         HZS Středočeského kraje
npor. Ing. Jiří Horník, DiS.                        HZS Karlovarského kraje.

Organizace přeboru

Z hlediska složení soutěžních družstev bylo navázáno na předešlé ročníky, tedy v početním stavu 1 + 3. V soutěžním družstvu musel být přítomen vždy jeden velitel, s odbornou způsobilostí taktického nebo takticko-strategického řízení a nejméně jeden hasič s absolvovaným specializačním kurzem Neodkladná zdravotnická pomoc nebo kurzem Doprava nemocných a raněných. Celkem se soutěže účastnilo 16 družstev – 13× z HZS krajů a 3× z HZS podniku (Jaderná elektrárna Dukovany, Škoda Auto, a. s., a Letiště Václava Havla, a. s.). V soutěžním družstvu nesměl být přítomen příslušník nebo zaměstnanec, který je absolventem zdravotnické školy, aby nedocházelo ke zvýhodňování jednotlivých družstev. To by také mohlo ve výsledku vést k záměně soutěže HZS ČR za „soutěž zdravotnických záchranných služeb“.

Každé družstvo muselo povinně disponovat základním vybavením, které zahrnovalo transportní prostředky s příslušenstvím (minimálně transportní vana, páteřní deska), imobilizační prostředky (minimálně vakuová matrace, vakuové dlahy, pumpa), vybavený zdravotnický batoh (kufr) nejlépe se spotřebním materiálem po exspiraci (pro účely soutěže), dostatečné množství jednorázových vyšetřovacích rukavic, kyslíkovou terapii, mobilní telefon, osobní ochranné prostředky hasiče a další prostředky – zásahová přilba (pro hašení ve stavbách a dalších prostorech), zásahový oděv třívrstvý (včetně kukly pro hasiče), zásahová obuv pro hasiče, rukavice pro hasiče, maska k přetlakovému dýchacímu přístroji, pracovní polohovací pás, ruční přenosná svítilna – dále pak vestu „velitel zásahu“, 4× vazák na hadice a 2× podoblek nebo funkční oblečení do suchého obleku. Specifické vybavení pro absolvování soutěžního pokusu (např. suchý oblek do vody, izolační dýchací přístroje) bylo vždy připraveno přímo na jednotlivých stanovištích.

Pro soutěž bylo organizačním týmem definováno celkem 12 stanovišť se scénáři, které vycházely ze skutečných zásahů HZS ČR nebo byly jimi inspirovány. Scénáře byly navrženy tak, aby pokrývaly většinu situací, s nimiž se můžou jednotky požární ochrany (PO) setkat u MU. Jednotlivým HZS krajů byl následně přidělen jeden scénář, který musely samostatně podrobně rozpracovat a kompletně zabezpečit jak po stránce organizační, materiálové tak i personální. GŘ HZS ČR zajišťovalo pouze takové prostředky, jež nebylo možné zajistit v rámci HZS kraje.

Obecně platilo, že na každém stanovišti byli přítomni zpravidla dva až tři rozhodčí. Ti museli mít jednak výborné znalosti z oblasti poskytování neodkladné první pomoci a jednak alespoň jeden z nich musel být současně i držitelem odborné způsobilosti taktického nebo takticko-strategického řízení. Figuranti byli rozděleni po dvou či čtyřech na jednotlivá stanoviště s ohledem na konkrétní scénář (se zohledněním nutnosti jejich střídání v průběhu soutěže).

Protože nebylo možné využít pro přesun v areálu ŠVZ Zbiroh služební vozidla,
musela se soutěžní družstva přesouvat mezi jednotlivými stanovišti pěšky, včetně veškerého nezbytného vybavení pro modelové situace. Tato skutečnost představovala značnou fyzickou zátěž pro soutěžní družstva. S ohledem na zátěž, v kombinaci s časovou náročností celé soutěže a předpokládanými nepříznivými klimatickými podmínkami, byla jednotlivá soutěžní stanoviště doplněná o odpočinková stanoviště, vždy v kombinaci tři soutěžní a jedno odpočinkové stanoviště. Odpočinková stanoviště představovala vyhřívané nůžkové stany a pro soutěžní družstva zde byly připraveny nápoje a strava. Přípravu a celkové zabezpečení odpočinkových stanovišť zajistil Záchranný útvar HZS ČR (ZÚ HZS ČR) a technická četa ŠVZ Zbiroh. Průběh celé soutěže byl z hlediska zdravotního zabezpečení zajištěn sanitním vozem Zdravotnického zařízení ministerstva vnitra s posádkou. 

Témata stanovišť v roce 2024

Stanoviště č. 1 – Squaterský příbytek
(HZS hl. m. Prahy)

  • zaměření na taktiku zásahu s více pacienty na různých místech,
  • popáleniny následkem nevhodné manipulace s kamny na tuhá paliva, při které došlo k vyšlehnutí plamene,
  • 2× figurant (jedna osoba uvnitř objektu, druhá na zápraží objektu):
  • 1. osoba – popáleniny obličeje s inhalačním traumatem uvnitř objektu,
  • 2. osoba – popáleniny obou horních končetin.

Rozhodčími byli nstržm. Jaroslav Krulík a nstržm. Tomáš Maršál, DiS., a figuranty byli nstržm. Bc. Tomáš Pazika, nstržm. Aleš Růžička, nstržm. Ondřej Hruška a nstržm. Josef Vydra.

Stanoviště č. 2 – Záchrana z hloubky
(HZS Karlovarského kraje  a HZS Libereckého kraje)

  • námětem byl pád osoby do podzemních prostor,
  • zaměření na poskytnutí neodkladné první pomoci osobě; zajištění tepelného komfortu; manipulace s osobou v úzkých prostorech; využití imobilizačních a transportních prostředků; transport osoby z komplikovaných podzemních prostor,
  • 1× figurant
  • podezření na poranění páteře, hematom na hlavě.

Rozhodčími byli nprap. Ing. Stanislav Tříska, ppor. Michael Maštera a nstržm. Mgr. Pavel Pažout a figuranty byli por. Ing. Jana Třísková, DiS., a Nicola Svobodová.

Záchrana z vodní hladinyZáchrana z vodní hladiny

Stanoviště č. 3 – Záchrana z vodní hladiny
(HZS Olomouckého kraje a SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek)

  • zaměření na záchranu dvou osob z vodní hladiny; vyhodnocení priorit – která ze dvou osob vyžaduje přednostní záchranu; použití osobních ochranných prostředků, jištění osob, využití prostředků pro záchranu nejen z vodní hladiny (páteřní deska, paddleboard),
  • po záchraně následovala u druhé osoby kardiopulmonální resuscitace s následným oživením figuranta a zajištění tepelného komfortu,
  • 2× figurant:
  • 1. osoba – při vědomí, podchlazení,
  • 2. osoba – v bezvědomí, bezdeší.

Rozhodčími byli nstržm. Ondřej Šenk, DiS., a kpt. Mgr. Jakub Krček, a figuranty byli kpt. Mgr. Ondřej Werich, prap. Ing. Ladislav Novotný, nstržm. Martin Popp a nstržm. Marek Koutný.

Stanoviště č. 5 – Intoxikace
(HZS Jihočeského kraje)

  • námětem bylo zasažení skladníka neznámou látkou (85% kyselina fosforečná); v telefonátu na tísňovou linku udává palčivou bolest na horní a dolní končetině, následně hovor ukončen,
  • zaměření na včasné vynesení pacienta z místnosti; rychlé ošetření poleptaných míst, výplach úst, podání kyslíku, tepelný komfort a průzkum místa zásahu se zjištěním nebezpečné látky (práce s Kemler kódem, bezpečnostním listem v rámci neodkladné zdravotnické pomoci),
  • zásah v dýchací technice,
  • cílem bylo uvědomit si rozdíl mezi termickým a chemickým poškozením tkáně a ošetřit tento úraz,
  • 1× figurant
  • při vědomí s těžkými dechovými obtížemi, poleptaná plocha asi 8 %, zasažení horních a dolních dýchacích cest.

Rozhodčími byli pprap. Jan Vachek, DiS., a ppor. Bc. Tomáš Otruba, a figuranty byli por. Bc. Jiří Kordík a nstržm. František Štolba.

Stanoviště č. 6 – Kardiopulmonální resuscitace s využitím trenažéru Hall
(HZS Plzeňského kraje)

  • zaměření na přenesení osoby na vhodné místo pro provedení  kardiopulmonální resuscitace, kompletní resuscitace s využitím automatizovaného externího defibrilátoru, kyslíkové terapie, zajištění tepelného komfortu;
  • po třech výbojích defibrilátoru obnovení základních životních funkcí a příprava na transport osoby,
  • 1× figurant
  • bezvědomí, bez základních životních funkcí, 60 let, kardiak.

Rozhodčími byli npor. Bc. Jan Beran a npor. David Kváč, DiS.

Stanoviště č. 7 – Úraz v dílně
(HZS Jihomoravského kraje)

  • zaměření na technické vyproštění předloktí horní končetiny skřípnuté v podomácku vyrobeném lisu a zápěstí nabodnutého na čepu,
  • cílem bylo zamezit krevní ztrátě s včasným podáním O2 ; nalézt a demontovat čep; zdvižení válce lisu; zabránění pohybu horní končetiny při vyprošťování; ošetření poranění a transport osoby,
  • 1× figurant
  • velká krevní ztráta,
  • zlomenina vřetenní a loketní kosti pravé horní končetiny,
  • nabodnutí na čep v oblasti zápěstí pravé horní končetiny.

Rozhodčími byli nprap. Bc. Zdenek Doubek, DiS., a nprap. Kamil Štrait, a figuranty byli nstržm. Libor Polák a nstržm. Pavel Šimek.

Stanoviště č. 9 – Zaklíněný muž na WC
(HZS Kraje Vysočina a HZS Zlínského kraje)

  • zaměření na vyšetření s cílem zjistit cévní mozkovou příhodu; následná péče

do příjezdu zdravotnické záchranné služby; komplikovaný transport osoby po úzkém točitém schodišti s následným snesením pacienta o dvě patra níž k východu z objektu,

  • 1× figurant
  • cévní mozková příhoda bez druhotného zranění.

Rozhodčími byli nprap. Bc. Tomáš Kulenda a pprap. Martin Andrýsek, DiS., a figuranty byli ppor. Martin Hron a npor. Josef Doležal, DiS.

Stanoviště č. 10 – Pád dělníka při práci v šachtě vzduchotechniky
(HZS Pardubického kraje)

  • zaměření na kvalitní průzkum místa zásahu a  nalezení nezamčených dveří v blízkosti pacienta; vyproštění zraněné osoby z úzkého prostoru šachty vzduchotechniky po pádu z výšky asi osmi metrů s poskytnutím neodkladné první pomoci a transport osoby,
  • 2× figurant:
  • 1. osoba – oznamovatel bez zranění,
  • 2. osoba – osoba reagující na oslovení s postupným přechodem do bezvědomí, otevřená zlomenina stehenní kosti levé dolní končetiny, uzavřená zlomenina pažní kosti pravé horní končetiny.

Rozhodčími byli nstržm. Ladislav Veit, DiS., a pprap. Bc. Jan Vlasák, DiS., a figuranty byli nstržm. Michal Dalecký, Michal Špaček a Benjamin Holeka.

Stanoviště č. 11 – Myslivec
(HZS Královéhradeckého kraje)

  • námětem byla střelba myslivce na projíždějící osoby na krosové motorce,
  • zaměření na poskytnutí neodkladné první pomoci osobám po dopravní nehodě motocyklu a kvalitní průzkum okolí,
  • sledovala se také reakce velitele zásahu na nález dlouhé zbraně, kterou na místě nechal pachatel,
  • 2× figurant (řidič + spolujezdec):
  • řidič – v bezvědomí se zachovalým dýcháním a reagujícím na bolestivý podnět, krvácení z nosu a úst, zástřel na levé straně hrudníku, pneumothorax, hematom na levém bérci, počínající podchlazení,
  • spolujezdec – při vědomí, komunikující, krvácení z nosu, odřeniny dlaní, bolest pravého kolene.

Rozhodčími byli nstržm. Bc. Pavel Pecold a ppor. Bc. Zbyněk Voříšek, DiS., a figuranty byli nstržm. Ing. Miroslav Cvejn, DiS., nstržm. Ing. Lukáš Pelc, nstržm. Bc. Ondřej Uždil a nstržm. Štěpán Remeš.

Stanoviště č. 13 – Dopravní nehoda osobního automobilu
(HZS Ústeckého kraje)

  • zaměření na zvládnutí dvou pacientů v jeden okamžik; kladen důraz na šetrné vyproštění řidiče vozidla; následné poskytnutí neodkladné první pomoci do příjezdu zdravotnické záchranné služby,
  • 2× figurant (oba při vědomí, komunikující):
  • řidič – při vědomí, necitlivost dolních končetin, odřenina na čele po nárazu do čelního skla,
  • spolujezdec – při vědomí, zlomenina klíčku vpravo.

Rozhodčími byli mjr. Bc. Jiří Mooz, DiS., a npor. Bc. Zbyšek Zuber, a figuranty byli Ing. Jitka Kratochvílová, Bc. Věra Richterová, nprap. Nicole Nestlerová a nstržm. Zdeněk Nodes.

Stanoviště č. 14 – Dopravní nehoda osobního automobilu na střeše na panelech imitující příkop
(HZS Středočeského kraje)

  • zaměření na práci s vysokotlakými vaky a polohování pacienta ve stísněných prostorech + transport osoby,
  • 1× figurant exitus + 1× figurant při vědomí
  • figurant při vědomí – otevřená zlomenina dolní končetiny a pohmožděný hrudník.

Rozhodčími byli npor. Zdeněk Laube, DiS., a pprap. Jindřich Pacák, DiS., a figuranty byli nstržm. Radek Pergler a nstržm. Lukáš Stehlík.

Squaterský příbytekSquaterský příbytek

Stanoviště č. 15 – Výbuch ve varně drog
(HZS Moravskoslezského kraje)

  • zaměření na průzkumu, lokalizaci a reakci na zjištěnou varnu drog včetně poskytnutí neodkladné první pomoci,
  • zjištění přirozené reakce na nález granátu, který byl ve skutečnosti obalem na drogy,
  • zásah v dýchací technice s bojovým rozvinutím, jeden zavodněný C proud od CAS 30,
  • současně se jednalo také o osvětu na Soubor typových činností jednotek PO č. 17 a přítomnost fentanylu,
  • 1× figurant
  • popáleniny na obou předloktích horních končetin,
  • střepiny v oblasti hlavy.

Rozhodčími byli ppor. Ing. Martin Türke a nprap. Bc. Robin Malchárek a figurantem byl nprap. Bc. Jiří Drápal.

Průběh soutěže

Soutěž byla oficiálně zahájena v ranních hodinách 19. října 2024 za přítomnosti velitele soutěže plk. Ing. Martina Legnera, MBA. Před devátou hodinou ranní již byla soutěžní družstva rozmístěna a připravena na jednotlivých stanovištích, následně byl dán pokyn ke startu. Pro každý soutěžní pokus na stanovišti, včetně následného vyhodnocení rozhodčími a přesunu na další stanoviště byla vymezena jedna hodina. Průběh soutěže byl průběžně obrazově a audiovizuálně zaznamenáván tiskovým oddělením GŘ HZS ČR a přítomnými příslušníky HZS ČR.

Soutěž pokračovala v průběhu celého dne až do nočních hodin. Pro tuto situaci bylo po areálu ŠVZ Zbiroh, především v místech venkovních stanovišť, rozmístěna přenosná osvětlení tak, aby bylo zajištěno především efektivní provedení soutěžních pokusů. Soutěž byla ukončena v neděli 20. října 2024 v 01.00 hodin, následně se členové soutěžních družstev přesunuli na ubytování k odpočinku.

V dopoledních hodinách v neděli 20. října 2024 proběhlo závěrečné vyhodnocení a vyhlášení výsledků: 1. místo obsadilo soutěžní družstvo HZS ZLK, na 2. místě bylo družstvo HZS PAK a 3. místo patřilo  příslušníkům HZS PHA. Vítězům blahopřejeme a ostatním týmům děkujeme za jejich nasazení v průběhu celé soutěže.

Závěr

Z pohledu budoucnosti přeboru HZS ČR v poskytování první pomoci je nutné podotknout, že si tato soutěž zaslouží svou stálou pozici mezi dalšími sportovními soutěžemi, které se pořádají pravidelně v rámci HZS ČR, už jen s ohledem na jeho přesah v oblasti odborné přípravy příslušníků. Již nyní víme, že ročník 2025 uspořádá v rámci HZS HKK, opět v úzké spolupráci s GŘ HZS ČR, HZS krajů a dalších organizačních složek. Cílem přesunu zpět na HZS kraje je postupný návrat k zažitému způsobu organizace této soutěže, při němž je umožněna např. realizace jednotlivých stanovišť ve volném prostranství, přesun soutěžních družstev služebními vozidly nebo jejich vysílání na místo MU prostřednictvím příkazu k výjezdu. Všechny aspekty mají přinést více realistický dojem z celé soutěže.   

Nezbytné je také poděkovat za precizní součinnost všem zúčastněným jak ze strany členů soutěžních družstev, tak i organizačních složek, které se na přípravách soutěže podílely – především ŠVZ Zbiroh a ZÚ HZS ČR – záchranné rotě Zbiroh. Celkem se na organizaci, přípravách a hodnocení soutěže podílelo 26 rozhodčích, 32 figurantů, 6 členů organizačního týmu a 18 členů realizačního a administrativního týmu. Zároveň je nezbytné také poděkovat vedení HZS HKK za jeho ochotu přijmout pořádání soutěže v roce 2025 a tím i umožnit postupný návrat této soutěže do „starých kolejí“.
 

kpt. Mgr. Martin SRP, DiS., MV-generální ředitelství HZS ČR, foto archiv HÚOPH, HZS OLK a SOŠ PO a VOŠ PO Frýdek-Místek

Print  E-mail