Časopis 112 ROČNÍK XXIV ČÍSLO 3/2025
Hašení požárů v centrech měst představuje jednu z nejnáročnějších výzev. Událost, která ohrozila pražské Národní divadlo, se odehrála 26. listopadu 2024. Z prostoru šaten ve 4. nadzemním podlaží vycházel kouř, ale plameny nebyly viditelné. Díky rychlému a efektivnímu zásahu všech složek IZS byl požár zlikvidován již v zárodku. Nálezy munice v lesích, kudy ustupovaly německé jednotky během druhé světové války, nejsou ani po mnoha letech nijak výjimečné. V pátek 30. srpna 2024 byl nahlášen požár lesa poblíž Městečka Trnávka. Zde bylo nalezeno větší množství zápalné munice, pocházející z konce druhé světové války, kdy se v této oblasti nacházely velké sklady německé armády. Také v průběhu roku 2024 se na pravidelných jednáních scházela pracovní skupina Rady Evropské unie PROCIV-CER. Mezi hlavní projednávaná témata patřilo dokončení příprav doporučení Rady o plánu pro koordinaci reakce na úrovni Unie na narušení kritické infrastruktury se značným přeshraničním významem. V únoru
- OBSAH č. 3/2025 ROČNÍKU XXIV
- POŽÁR NÁRODNÍHO DIVADLA V PRAZE: ZÁSAH, KTERÝ OCHRÁNIL NEVYČÍSLITELNÉ HODNOTY
- VÁLEČNÁ MUNICE PŘEDSTAVUJE I PO DESÍTKÁCH LET NEBEZPEČÍ
- ČINNOST PRACOVNÍ SKUPINY RADY EU PROCIV-CER V ROCE 2024
- TŘI ROKY POMOCI UKRAJINĚ V RÁMCI MECHANISMU CIVILNÍ OCHRANY UNIE
Hašení požárů v centrech měst představuje pro hasiče jednu z nejnáročnějších výzev. Hustá zástavba, úzké ulice s velkým provozem, omezený přístup techniky a mnohé historické budovy se specifickou konstrukcí komplikují rychlý a účinný zásah. Velká koncentrace obyvatel a turistů zvyšuje riziko paniky a nutnost rychlé evakuace. Hasiči musí zvládat nejen samotné hašení, ale také koordinaci spolupráce s dalšími složkami integrovaného záchranného systému (IZS), minimalizaci škod na okolních budovách a ochranu kulturního dědictví. To vše činí zásahy v městských centrech mimořádně komplexními a vyžaduje speciální přístup i vybavení.
Národní divadlo v Praze, jedna z nejvýznamnějších českých kulturních památek, bylo vystavěno v letech 1868–1881 podle návrhu architekta Josefa Zítka ve stylu novorenesance. Historická budova, zdobená freskami, sochami a zlacenými prvky, byla obnovena po požáru v roce 1883. Se svou kapacitou 1 200 diváků je hlavním centrem opery, baletu i činohry.
Událost, která znovu ohrozila tento symbol české národní identity, se odehrála 26. listopadu 2024. Díky rychlému a efektivnímu zásahu složek IZS se však podařilo zabránit vážným škodám. Krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy (KOPIS) přijalo v 14.50 hodin oznámení o kouři ve 4. nadzemním podlaží (NP) historické budovy Národního divadla. Kouř byl spatřen v prostoru šaten, přičemž plameny nebyly viditelné. Informaci předala ostraha divadla, která reagovala na aktivaci elektrické požární signalizace (EPS).
Průběh událostiVelitelé a vedoucí složek IZS nad ulicí Divadelní na Nové scéně
Na základě oznámení byly na místo vyslány jednotky požární ochrany (PO) v rámci 1. stupně požárního poplachu. Ze stanice Sokolská to byla 3× cisternová automobilová stříkačka (CAS) 20 a automobilový žebřík (AZ) 30. Ze stanice Smíchov dorazila 1× CAS 30. Současně byl o události informován velící důstojník směny (VDS) ze stanice Holešovice, který vyrazil na místo.
Zprávy z místa události
Ještě před příjezdem hasičských jednotek dorazila hlídka pohotovostní motorizované jednotky Policie České republiky (PČR). Ta potvrdila přítomnost hustého černého kouře vycházejícího z oken 4. NP. Informace byla předána KOPIS a vedla ke zvýšení zásahu na 2. stupeň požárního poplachu. Dodatečně byly vyslány jednotky PO s další technikou:
- ze stanice Holešovice 3× CAS 20 a AZ 40,
- ze stanice Strašnice CAS 20, CAS 30 a AZ 30.
Kvůli monitoringu ovzduší v bytové zástavbě a měření koncentrace nebezpečných látek byla na místo mimořádné události povolána chemická služba HZS hl. m. Prahy ze stanice Petřiny.
Prvotní zásahNasazení výškové techniky v ulici Divadelní
První jednotka PO ze stanice Sokolská dorazila na místo v 14.55 hodin. Velitel zásahu potvrdil přítomnost černého kouře ve 4. NP. Následně vydal rozkaz k vytvoření dopravního vedení a nasazení dvou proudů C (jeden uvnitř budovy a druhý z AZ do okna ve 4. NP). Zásah byl veden služebním vchodem z Divadelní ulice. VDS se po příjezdu na místo seznámil se situací a přebral velení zásahu.
Eskalace zásahu
Posilové jednotky byly nasazeny na další průzkum:
- nasazení AZ 40 s proudem C k ochraně nepoškozené části budovy,
- vytvoření dalších proudů C do suterénních prostor budovy.
Průzkumné skupiny postupně odhalily:
- zakouření budovy divadla od 2. NP,
- výrazné zakouření technických prostor ve 3. a 4. NP.
Dále příslušníci pomocí termokamer odhalili zvýšenou teplotu v instalačních šachtách na toaletách ve 3. a 4. NP.
Ve 3. NP byly v 15.59 hodin nalezeny zbytky plamenného hoření způsobené prohořením materiálu v instalační šachtě. Ve spolupráci s technickými pracovníky divadla probíhala kontrola všech podlaží v okolí šachet termokamerou.
Součinnost složek IZS
Na místě zasahoval velitel PČR, který koordinoval uzavření perimetru a regulaci dopravy. Došlo k vyloučení provozu v ulici Národní směrem ke Spálené ulici, při zachování tramvajového provozu MHD. Inspektor Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy zajistil přítomnost vozu rychlé zdravotnické pomoci i evakuačního speciálu Fénix. Jedna osoba byla vyšetřena kvůli možné intoxikaci zplodinami hoření.
Další opatření
Na pomoc veliteli zásahu byla na místo povolána dokumentační skupina MV-generálního ředitelství HZS ČR s dronem, jehož nasazení bylo koordinováno s Leteckou službou PČR. Úkolem byla dokumentace požáru a pomoc veliteli zásahu s rozhodováním o nasazení sil a prostředků. Na místo události se v průběhu zásahu dostavili ředitel HZS hl. m. Prahy brig. gen. Ing. Luděk Prudil, krajský řídící důstojník a primátor hlavního města Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.
Lokalizace a likvidaceOhořelá instalační šachta
V 16.38 hodin byla oznámena lokalizace požáru a zahájeno finální odvětrání budovy kombinací přirozené a nucené ventilace. Byla také použita vzduchotechnika objektu. V 18.34 hodin byl zásah zcela ukončen a budova byla předána řediteli Národního divadla prof. Janu Burianovi.
Vyšetřování příčiny
Vyšetřování příčiny vzniku požáru v současné době stále probíhá. Pracuje se dvěma verzemi. Tou první je možná technická závada na zařízení objektu, druhou může být nedbalost (například odhození cigaretového nedopalku). Orientační výše škody byla stanovena na 10 milionů Kč. Hodnoty ochráněné zásahem byly odhadnuty na 7 miliard Kč, ovšem historická hodnota budovy je nevyčíslitelná.
Specifika zásahu
Pozitiva:
- rychlá reakce složek IZS díky aktivaci EPS a reakci ostrahy,
- dostatečný počet jednotek PO a prostředků na místě,
- účinná spolupráce všech zúčastněných složek IZS,
- přítomnost technického personálu usnadnila orientaci a vyhledávání skrytých ohnisek,
- zásah proběhl bez zranění civilních osob i zasahujících hasičů.
Negativa:
- složité dispoziční uspořádání budovy, které si vyžádalo nutnost nasazení většího počtu průzkumných skupin,
- omezení dopravy v okolí a snížená dostupnost okolí budovy kvůli ochranným sloupkům proti parkování, instalovaným vesměs v historické části města.
Závěr
Zásah na požár Národního divadla probíhal za mimořádně náročných podmínek. Díky rychlé a profesionální práci složek IZS se podařilo minimalizovat materiální škody a ochránit nenahraditelné historické hodnoty. Tato událost potvrdila schopnosti a připravenost složek IZS na území hl. m. Prahy při ochraně národního kulturního dědictví.
por. Bc. Jan KULHÁNEK, HZS hl. m. Prahy, foto archiv HZS hl. m. Prahy