Varování
V České republice je užíván pouze jeden varovný signál určený k varování obyvatelstva, kterým je Všeobecná výstraha.
Je vyhlašována případě hrozby nebo vzniku mimořádné události, zpravidla plošného charakteru (např. úniku nebezpečné látky, či povodně),
- má podobu kolísavého tónem sirény trvajícího 140 sekund,
- může zaznít třikrát po sobě ve zhruba tříminutových intervalech,
- je zpravidla následována verbální tísňovou informací.
Jak se zachovat po zaznění varovného signálu?
V první řadě je nezbytné posoudit vzniklou situaci s ohledem na vlastní možnosti, a zpravidla se co nejrychleji se ukrýt! Jak se správně ukrýt se dozvíte v částu UKRYTÍ.
Upozorňujeme, že v případě vyhlášení Všeobecné výstrahy z důvodu hrozících či probíhajících povodní nenásleduje ukrytí obyvatelstva, ale jeho evakuace!
Jaký význam mají další akustické signály?
Dalšími dvěma akustickými signály, využívanými na území České republiky jsou Požární poplach, který svolává dobrovolné hasiče k zásahu a Akustická zkouška, která ověřuje provozuschopnosti sirén. Ta je prováděná zpravidla každou první středu v měsíci.
Další způsoby varování
Občany České republiky v případě potřeby varují:
- rotační a elektronické („mluvící“ – produkují verbální informace) sirény,
- místní informačními systémy (obecní rozhlas),
- mobilní prostředky varování a informování (např. mobilní sirény, výstražná zvuková a rozhlasová zařízení na vozidlech zasahujících záchranných složek), nebo
- hromadné SMS zprávy.
Nelze-li v určitých odlehlých oblastech varování obyvatelstva provést výše uvedenými způsoby, může být provedeno přímo příslušníky zasahujících složek integrovaného záchranného systému, či pomocí rozhlasového a televizního vysílání.