V Institutu ochrany obyvatelstva proběhlo testování gama kamer
13. 12. 2024 - Hasičský záchranný sbor, za finanční podpory Evropské komise, buduje mezinárodní sklad vybavení pro případ rozsáhlé CBRN události, na jejíž zvládnutí by nestačili kapacity postiženého státu. Výběrem jednotlivých typů vybavení a následnou péči o pořízené prostředky byly prověřeny chemické laboratoře HZS CŘ. V současné době pak probíhá nákup konkrétního vybavení. Chemická laboratoř IOO se ve spolupráci s GŘ HZS ČR podílí na přípravě technických podmínek pro nákup jednotlivých přístrojů, která často patří k těm nejmodernějším, která jsou na trhu.
Jedním takovým vybavením je i gama kamera, která je „snem“ každého zasahujícího, který by zasahoval u událostí s přítomností radiace. Tato moderní technologie kombinuje obraz z detektoru gama záření („radiace“) s obrazem z klasické kamery, která ukáže kde je schovaný zdroj radiace, místa kontaminace apod. Navíc uživateli řekne, o jaký radionuklid se jedná nebo dokonce jaká je jeho aktivita. Takto je to alespoň prezentováno výrobci těchto zařízení. Realita je však u těchto žhavých novinek často trochu jiná, a tak jsme se po dohodě s dvěma výrobci domluvili na provedení série testů u nás v Institutu, abychom si udělali lepší představu o této nové technologii a nekupovali tak něco co by nám následně nevyhovovalo.
Pro kameru firmy NUVIA (NuVISION MAX) a H3D (H420) jsme představili několik scénářů, se kterými by se mohli příslušníci chemických laboratoří během zásahu setkat – detekce plošné kontaminace, odhalení zdrojů s vysokou aktivitou z bezpečné vzdálenosti, nalezení zdrojů záření v nepřehledném prostředí jako je nelegální sklad chemikálií apod. Celému testování byly přítomni i odborníci z obou firem, kteří se přímo podílí na vývoji této technologie v Německu resp. v USA, takže se řešilo i mnoho odborných otázek a fyzikálních limitů těchto zařízení.
Závěrem lze říci, že ani jedna z kamer se nemusí stydět za to, co předvedla, neboť uspěly v podstatě ve všech připravených situacích a rozdíly byly spíše v uživatelské rozhraní a někdy i v rychlosti poskytnutí relevantních výsledků. Po experimentech proběhla ještě bohatá diskuse a ukázka následného zpracování a prezentace naměřených dat.