HZS Pardubického kraje  

Přejdi na

Předcházíme rizikům


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Historie a současnost

Územní odbor v Ústí nad Orlicí

mapa UO UO.jpg

Historie stanice, založení

PS UO.jpgCPS Ústí nad OrlicíVznik profesionálních hasičů

    Rozhodující vliv na vznik první profesionální jednotky v okrese měly větší změny v právní úpravě v roce 1958. byl vydán nový zákon  o požární ochraně č. 18/1958 Sb. Zákon poprvé specifikuje „Inspekce požární ochrany“, jak okresní, tak krajské a rovněž ukládá v §12 a §13 zřizování veřejných požárních útvarů. Veřejné požární útvary jsou orgánem městských nebo okresních národních výborů. Organizaci veřejných požárních útvarů stanoví ministerstvo vnitra.    S rozvojem průmyslové a zemědělské výroby bylo nutno zlepšovat nejen preventivní činnost, ale i činnost represivní. Ke snižování škod vzniklých při požárech bylo nutné přistoupit k tomu, aby byly od roku 1970 zřízeny Veřejné požární útvary. Na základě usnesení rady ONV č. 1005/70 ze dne 2. července 1970 byl 1. března 1971 založen Okresní veřejný požární útvar v Ústí nad Orlicí. Zakládajícími příslušníky byli Zdeněk Barvínek, Jan Kalista, Josef Mach, Pavel PS ZA.jpgPS ŽamberkMach, Jindřich Matějíček a Petr Soukal. Postupně je naplňována koncepce rozvoje požární ochrany a dochází ke zprovozňování detašovaných pracovišť OVPÚ. V Lanškrounu roku 1974 nastupují Karel Merta, Bohuslav Ptáček a Jiří Rybka, v Králíkách nastupují Otakar Moravec, Rostislav Král, Václav Jireš Vladimír Kučera.           V Žamberku nastupuje Stanislav Dittert, Václav Koblížka a Antonín Chládek. Jako poslední detašované pracoviště je ve Vysokém Mýtě, kde nastupují Jiří Janovec, Jan Mařík, Jaroslav Novák, Jaroslav Němeček, Jiří Kubík a František Kubík. Po přehodnocení koncepce PO v okrese se ruší detašované pracoviště v České Třebové. Dochází k podstatnému zkvalitnění akceschopnosti a pohotovosti požární ochrany.

Změny po roce 1989

   PS LA.jpgPS LanškrounNejvýraznější změny přicházejí po roce 1989. Jsou to změny společensko-politické, které přinášejí prudký rozvoj ve všech sférách společenského života, což se odráží i v požární ochraně. Hasiči stále více vyjíždějí nejen k zásahům u požárů, ale poskytují pomoc při dopravních nehodách, živelných pohromách, haváriích, které lze zvládnout jen s kvalitním vybavením a profesionálním přístupem. Vývoj celé společnosti je velice rychlý, spojený s rozvojem techniky   a různých technologií, proto je důležité, aby na tyto stavy reagovala   i právní úprava požární ochrany. Až v roce 1992 se začíná diskutovat o výraznějších změnách a pracovat na nové koncepci požární ochrany. Novela zákona o požární ochraně č. 203/1994 Sb., reaguje na další společenské změny. Dochází ke změně názvu profesionálních hasičů na Hasičský záchranný sbor, v čele kterého je ředitel, který vykonává zároveň i funkci okresního požárního rady.     S růstem počtu výjezdů a širokou škálou událostí stále častěji dochází ke společným zásahům policie, hasičského záchranného sboru a zdravotní záchranné služby. Začíná se mluvit o integrovaném záchranném systému.PS KR.jpgPS Králíky

     Na tyto skutečnosti reaguje vláda svým usnesením č. 246 z roku 1993, kterým vydává zásady Integrovaného záchranného systému.   V roce 2000 byl vydán zákon 239/2000 Sb., o Integrovaném záchranném systému a dále zákon 240/ 2000 Sb. O krizovém řízení. Tyto zákony jsou novými právními předpisy, které řeší dosud neupravenou nebo jen nedostatečně upravenou oblast pro řešení situací vyvolaných mimořádnými událostmi velkého rozsahu, a zahrnují právní úpravu civilní ochrany. Jde o klíčové zákony v oblasti tzv. krizové legislativy. Zákony přesně specifikují základní složky IZS. Jejich účelem je úprava zvláštní povahy zaměřená na problematiku závažných mimořádných událostí. Na tyto základní krizové zákony navazují další zákony a prováděcí předpisy. Právní úprava navazuje na krajské zřízení, které vstoupilo v účinnost stejně jako celý soubor krizových zákonů dnem 1.1. 2001. U HZS začíná platit služební poměr Policie ČR. Měnící se organizační struktura vytváří Územní odbor HZS okresu Ústí nad Orlicí, který je podřízen Krajskému ředitelství v Pardubicích. Civilní ochrana se začlenila pod HasičskéPS VM.jpgPS Vysoké Mýto záchranné sbory.

    Po roce 2007 došlo k postupnému útlumu a ukončení činnosti operačního střediska, jehož činnosti převzalo krajské operační středisko v Pardubicích. Postupem doby dochází i k personálním změnám.  Postupně  se  daří  navyšovat  početní  stavy  příslušníků.  V roce 2010 odchází od HZS Pardubického kraje, územního odboru Ústí nad Orlicí Ing. Jan Kroulík, novým ředitelem se stal Ing. Roman Studený a poté v roce 2019 nastoupil do funkce Ing. Libor Dušek.

 Současnost  

    Územní odbor Ústí nad Orlicí zabezpečuje výkon státní správy na úseku požární ochrany, krizového řízení a ochrany obyvatelstva, též zajišťuje podporu pro řádný výkon služby a provoz požárních stanic. Tyto činnosti zabezpečuje 14 denních příslušníků spolu se dvěma občanskými zaměstnanci a jedním pracovníkem na dohodu.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

ORGANIZAČNÍ STRUKTURA

org struktura-01.jpg

vytisknout  e-mailem