Evakuace
Jak se o ní dozvíte?
O jejím průběhu a způsobu provedení budete informováni jednou z níže uvedených forem či jejich kombinací:
- veřejnoprávní (vysílání Českého rozhlasu, České televize) a regionální média
- obecní rozhlas, elektronické sirény,
- SMS zprávy.
V případě bezprostředního nebezpečí budete informace o nařízení evakuace navazovat na varováni signálem Všeobecná výstraha a následnou verbální informaci.
Jak postupovat po nařízení evakuace?
Před opuštěním bytu či domu při nařízení krátkodobé evakuace postupujte následovně:
- Uhaste otevřený oheň v topidlech,
- vypněte elektrické a plynové spotřebiče (vyjma mrazáku a ledničky),
- uzavřete všechna okna a dveře, vypněte ventilaci, klimatizaci,
- vezměte si doklady a pravidelně užívané léky, brýle, případně další kompenzační pomůcky,
- vhodně se, dle ročního období, oblečte,
- kočky a psi vezměte s sebou, pokud možno, v uzavřených schránách,
- malým dětem, případně také seniorům, vložte do kapsy kartu se jménem, adresou a telefonickým kontaktem na zákonného zástupce/příbuzného,
- ověřte, zda i Vaši sousedé o prováděné evakuaci vědí,
- uzamkněte byt/dům,
- dostavte se na určené místo shromáždění,
- respektujte pokyny osob, které evakuaci řídí.
Pro evakuované osoby v tomto případě není zabezpečováno náhradní ubytování, další opatření jsou prováděna pouze v omezeném rozsahu (např. poskytnutí teplých nápojů, dek, apod.).
Dlouhodobá evakuace
Před opuštěním bytu či domu při nařízení dlouhodobé evakuace postupujte, včetně výše uvedených opatření, následovně:
- Uzavřete hlavní uzávěr vody, plynu a elektrické energie,
- zabalte si, a vezměte s sebou, evakuační zavazadlo,
- v případě potřeby použijte prostředky improvizované, nebo individuální ochrany dýchacích cest a povrchu těla,
- chcete-li se evakuovat vlastním vozidlem, zvažte možná další rizika (např. povětrnostní podmínky),
- před odchodem na vchodové dveře zprávu o tom, kam a kdy jste se evakuovali, včetně jmen evakuovaných osob a telefonního kontaktu,
- v případě Vaší samovolné evakuace (například k příbuzným) uveďte ve zprávě též adresu Vašeho dočasného pobytu.
Pro evakuované, kteří nemají možnost vlastního náhradního ubytování, je zabezpečováno přechodné nouzové ubytování.
Nezapomeňte: Je-li nařízena evakuace, má každý občan povinnost uposlechnout výzvy a opustit ohrožený objekt či území. Vždy je třeba se řídit pokyny záchranářů a odpovědných osob!
Zacházení s hospodářskými a domácími zvířaty v případě evakuace
- Exotická a ostatní domácí zvířata, která nepotřebují nutně každodenní péči, je třeba zásobit před opuštěním dostatečným množstvím krmiva a vody, zajistit jim bezpečný prostor (např. vynesením do vyšších pater) a ponechat je zavřená doma.
- V případě hospodářský zvířat, která jsou z řízené evakuace vyloučena, je nutné jejich vyvedení mimo ohroženou oblast (např. ze záplavového území). Při dostatku času je možný jejich odvoz do náhradních prostor. Každé takové zvíře je vhodné označit štítkem, či pomocí lihového fixu, za účelem pozdější možnosti identifikace jeho majitele.
- Nebezpečná zvířata (např. exotičtí plazi, pavouci, štíři apod.) jsou z řízené evakuace taktéž vyloučena.
- Pokud se rozhodnete vzít domácího mazlíčka (psa nebo kočku) s sebou, je nutné jej přepravovat v bezpečné, pevné, přenosné schráně. Zvíře by mělo být označeno jménem majitele s telefonním kontaktem a vybaveno dostatkem krmiva a vody, případně dalšími, nezbytnými potřebami (např. miska, obojek, náhubek, kočičí toaleta, apod.). Vezměte s sebou též jeho zdravotní dokumentaci, očkovací průkazy, případně veterinární léčiva.
Co evakuace znamená?
Evakuace znamená přemístění osob, zvířat, předmětů kulturní hodnoty a věcných prostředků z místa ohroženého mimořádnou událostí do bezpečí. Provádí se, hrozí-li zásadní zhoršení životních podmínek, například vlivem živelní pohromy či průmyslové havárie. Může být vyhlášena v době, kdy mimořádná událost teprve hrozí, nebo je v počáteční fázi.
- Vztahuje se na všechny osoby v místech ohrožených mimořádnou událostí s výjimkou těch, které se budou podílet na záchranných pracích, na řízení evakuace nebo budou vykonávat jinou neodkladnou činnost,
- nařizuje ji velitel zásahu při záchranných pracích, zaměstnavatel pro svůj objekt, starosta obce v rámci jejího území své obce, starosta obce s rozšířenou působností (ORP) pro správní obvod ORP a hejtman kraje pro jeho část nebo celé území,
- může být krátkodobá, v řádu několika hodin (např. z důvodu nálezu nevybuchlé munice), nebo dlouhodobá, delší než 24 hodin (např. v průběhu povodní).
Výše uvedené informace jsou pouze základními doporučenými postupy. V případě evakuace je vždy třeba vzít v úvahu specifika Vaší domácnosti a zohlednit aktuální situaci.