Anketa Hasič roku 2024, z Pražského hradu si titul Hasič roku odnesl příslušník Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje
Španělský sál Pražského hradu hostil ve čtvrtek 25.4.2025 již 16. ročník ankety Hasič roku.
Profesionální hasiči si tak za přítomnosti 1. místopředsedy vlády ČR a ministra vnitra Mgr. Víta Rakušana, generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, genpor. Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., MBA, a dalších významných hostů převzali ocenění za svou práci a činy. Anketa Hasič roku je vyhlašována ministrem vnitra již od roku 2009 a letos vybírala odborná porota vítěze z celkem 74 nominací v 7 kategoriích.
Příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) uspěli hned v několika kategoriích. V kategorii Hasič roku se na první, zlaté příčce, umístil pprap. Karel Žilinský, DiS., hasič-technik chemické služby ze stanice Vítkov. Ten se 7. července 2024 v době svého osobního volna vracel s manželkou domů a při průjezdu obcí Větřkovice, kde bydlí, si všiml občana, který na něj mával, aby zastavil své vozidlo. Po zastavení mu dotyčný sdělil, že došlo k vypadnutí malého chlapce z okna dvoupatrové budovy. Chlapec dopadl na střechu autobusové zastávky, která se nacházela pod okny budovy. Karel Žilinský vylezl za chlapcem na střechu zastávky a provedl jeho prvotní ošetření. Chlapec, ve věku 7 let, byl při vědomí, komunikoval a stěžoval si na velkou bolest zad. Poté Karel požádal svou manželku, aby zavolala Zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) a aby na místo byli povoláni také hasiči z důvodu špatného přístupu na střechu zastávky. Během čekání na příjezd záchranných složek se Karel snažil chlapce uklidnit, aby se zbytečně nehýbal, a zkontroloval, zda nemá nějaké viditelné zranění nebo nekrvácí. Po příjezdu ZZS na místo události, Karel Žilinský posádce ZZS pomohl u chlapce nasadit krční límec, uložit chlapce do vakuové matrace a poté pomohl s následným transportem k vozidlu ZZS, které chlapce transportovalo k fotbalovému hřišti, kde čekal připravený vrtulník Letecké záchranné služby.
Pprap. Karel Žilinský svým jednáním, kdy bez zaváhání reagoval na volání o pomoc, zachránil lidský život nebo přinejmenším zdraví malého chlapce, který by si bez jeho přítomnosti mohl své zdraví nevratně poškodit (např. poraněním míchy). Využil přitom svých dlouholetých zkušeností z pozice hasiče.
V kategorii Zásah roku získali stříbrnou příčku za koordinaci a vedení zásahu při povodních a dopadech tlakové níže „Boris“ na území Moravskoslezského kraje plk. Ing. Jiří Němčík, MBA, plk. Ing. Jiří Patrovský, plk. Ing. Kamil Pastuszek, plk. Ing. Radek Zeman.
Příčinou zářijových povodní byla tlaková níže Boris, která se vytvořila na výrazném frontálním rozhraní nad střední a jihovýchodní Evropou. Postup níže byl blokován mohutnými tlakovými výšemi nad západní a severovýchodní Evropou, takže níže setrvávala několik dní ve stejné oblasti a nabírala velké množství vlhkosti z nadprůměrně teplých vod Středozemního a Černého moře. Tento jev byl doprovázen silným severozápadním větrem. Povodeň 2024 svým rozsahem a důsledky překonala do té doby nejničivější povodně v roce 1997. V různé intenzitě bylo zasaženo 282 obcí a měst v Moravskoslezském kraji z celkového počtu 300. Zaplaveny byly tisíce domů, stovky objektů firem a organizací, přímo byly ohroženy životy desetitisíců občanů MSK, závažným způsobem byly ochromeny desítky obcí a měst. Povodeň byla atypická velmi rychlým nástupem povodňové vlny, která vznikla v důsledku masivních srážek koncentrovaných do cca tří dnů. Situace si vyžádala okamžitou reakci složek Integrovaného záchranného systému, zahrnující síly jednotek požární ochrany, zdravotnické záchranné služby a Policie České republiky. V rámci nasazení byla také zapojena Armáda České republiky, dále pak jednotky městských policií, dobrovolnické organizace a další spolupracující subjekty. Enormní nasazení složek IZS zabránilo daleko větším ztrátám na lidských životech a škodám na majetku a životním prostředí. Nasazení složek IZS bylo bezprecedentní svým rozsahem a extrémními podmínkami jednotlivých zásahů.
Celkově bylo v Moravskoslezském kraji řešeno v souvislosti s povodněmi 7 373 mimořádných událostí a 14 794 evidovaných zásahů. Jednotkami požární ochrany bylo zachráněno 1 827 osob, z toho 112 pomocí vrtulníků. 14 927 osob bylo evakuováno. V průběhu povodní zasahovalo 5 457 hasičů, z toho 740 hasičů Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, 3 933 z jednotek sborů dobrovolných hasičů.
Naši příslušníci byli oceněni i v rámci dalších kategorií, konkrétně v kategorii Projekt roku.
Na prvním místě byl oceněn projekt Hasičského záchranného sboru ČR, Rescue Shoring CZ. V rámci projektu byla vytvořena aplikace, která obsahuje komplexní metodický materiál k zajišťování staticky narušených nebo zřícených konstrukcí v podmínkách jednotek požární ochrany. Cílem je vytvořit rámec odborných znalostí především pro HZS krajů a tím sjednotit rozdílné postupy, při zajišťování staticky narušených objektů, které se využívají napříč jednotkami požární ochrany v České republice. Na projektu se s dalšími kolegy podíleli také naši příslušníci
npor. Ing. Tomáš Přinosil a por. Ing. Radim Křenek.
