V Hustopečích nad Bečvou se staví další larssenovy stěny
HZS Olomouckého kraje zasahuje u Hustopečí nad Bečvou po havárii vlaku s cisternami s benzenem. Pokračujeme v činnostech, kterými směřujeme k likvidaci havárie, a to konkrétně:
- v ohnisku kontaminace probíhá zkouška odtěžby zeminy. Zajišťujeme protipožární dohled. Na místě pracuje technika Záchranného útvaru HZS ČR – pásové rypadlo. V průběhu těžby zeminy jsou měřeny koncentrace benzenu v ovzduší. Zkušební odtěžba probíhá za přísných bezpečnostních a preventivních opatření.
- probíhá další etapa stavby larssenových stěn. To má na starosti specializovaná firma. Fyzická bariéra má obklíčit ohnisko kontaminace a omezit mísení vody z jezera s podzemními vodami,
- dvě velkokapacitní čerpadla Hydrosub 150 zajišťují přívod vody do monitorů (statických proudnic). Ty vytvářejí vodní mlhu, a tím podporují odpařování benzenu z jezera. Na břehu od rána do večera pracuje 22 monitorů,
- vodní plochu zabezpečujeme stovkami metrů norných stěn a sorpčních hadů, uniklou látku zachytáváme sorbentem, reagujeme na aktuální požadavky ČIŽP,
- zajišťujeme protipožární opatření u všech prací: místo hlídá výjezdová cisterna, hasič-chemik s detektorem,
- měříme koncentrace v okolí v pravidelných intervalech, nadále s negativními výsledky,
- probíhá intenzivní čerpání podzemní kontaminované vody z vystrojených hlubinných sond, které zajišťuje firma Dekonta.
Celkově na místě pracuje dvacítka hasičů a policistů.
V okolí místa zásahu byly doplněny zákazové značky, které usměrňují pohyb osob a vozidel tak, aby byla dodržena bezpečnost provozu. Na vše dohlíží PČR.
Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.
Aktuální vyjádření ČIŽP k 15:00 3. dubna:
V ohnisku havárie byla zahájena zkušební odtěžba kontaminované zeminy. Práce probíhají za nepřetržitého dohledu HZS OLK, který monitoruje výpary benzenu a je rovněž připraven použít hasicí techniku.
Práce jsou rizikové primárně pro osoby, které je provádějí, tedy přímo v místě odtěžby. Pokud by nastaly jakékoli pochybnosti z hlediska bezpečnosti jak těchto osob, tak i občanů okolních obcí, práce by byly okamžitě zastaveny. Ovzduší je po celou dobu monitorováno jak v místě zkušební odtěžby, tak i v Hustopečích nad Bečvou.
Ve vodní nádrži č. 6 byly včera naměřeny koncentrace benzenu v rozmezí 70-200 mikrogramů na litr. Hodnoty benzenu zde mají od konce minulého týdne klesající tendenci. Situace je zde dále denně monitorována.
Aktuální vyjádření KHS Olomouckého kraje k 15:00 3. dubna:
Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci (KHS) v úterý 1. 4. 2025 a ve středu 2. 4. 2025 pokračovala ve spolupráci se Zdravotním ústavem se sídlem v Ostravě (ZÚ) v realizaci odběrů vzorků vod z vytypovaných studní v Hustopečích nad Bečvou v rámci preventivního monitoringu zaměřeného na přítomnost benzenu a jeho derivátů xylenu a toluenu v pitné vodě. Dle výsledků provedených analýz nebyly v žádném z odebraných vzorků tyto látky zjištěny (mez stanovitelnosti odpovídá hodnotě 0,5 µg/l).
Za účelem zajištění ochrany veřejného zdraví před nejakostní pitnou vodou v distribuční síti vodovodů pro veřejnou potřebu v ukazateli benzen, vč. jeho derivátů (toluen, xylen), zahájila KHS dne 2. 4. 2025 preventivní monitoring jakosti dodávané pitné vody vytékající z kohoutku u spotřebitele v zásobovaných oblastech ze skupinového vodovodu Záhoří (provozovatel Vodovody a kanalizace Přerov, a.s., místo odběru čerpací stanice pitné vody v Ústí), vodovodu pro veřejnou potřebu Hustopeče nad Bečvou (provozovatel BETY-stavby, izolace a služby, místo odběru mateřská škola v Hustopečích nad Bečvou, úprava vody probíhá na úpravně vody jiného provozovatele v místě „Porubská brána“,) a z vodovodu zajišťující pitnou vodou pro lázně Teplice nad Bečvou (provozovatel Lázně Teplice nad Bečvou a.s., místo odběru vodojem Baranka). Jakost pitné vody dodávané vodovodem pro veřejnou potřebu je upravena vyhláškou č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů, kdy pro ukazatel benzen je stanoven hygienický limit 1,0 μg/l jako nejvyšší mezní hodnota (NMH; hodnota zdravotně závažného ukazatele jakosti pitné vody, v důsledku jejíhož překročení je vyloučeno použití vody jako pitné, neurčí-li orgán ochrany veřejného zdraví jinak). I když nejsou vyhláškou č. 252/2004 Sb. stanoveny limitní koncentrace derivátů benzenu v pitné vodě, je nutné v této vodě přítomnost dalších aromatických uhlovodíků, tj. derivátů benzenu, sledovat. Jak vyplývá z výsledků provedených analýz v laboratořích ZÚ, v pitné vodě všech 3 sledovaných vodovodů nebyly tyto látky zjištěny (mez stanovitelnosti odpovídá hodnotě 0,5 µg/l). KHS je od počátku vzniku mimořádné události v kontaktu s provozovateli vodovodů a úpravny vody Porubská brána, kteří vzorkují vodu surovou.
por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
T: +420 777 420 107
M: lucie.balazova@hzscr.cz
M: olk.mluvci@hzscr.cz