Okresní kolo soutěže Požární ochrana očima dětí a mládeže v Českých Budějovicích
V roce 2025 soutěž „Požární ochrana očima dětí a mládeže“ (dále jen „POODM“) otevřela druhou 50tku své historie.
Slavnostní vyhlášení výsledků okresního kola soutěže se uskutečnilo dne 10. dubna 2025 v prostorách HZS Jihočeského kraje za přítomnosti oceněných, rodičů, učitelů, vedoucích kolektivů a samozřejmě zástupců SH ČMS a HZS Jihočeského kraje. Oceněným byly předány zajímavé ceny a diplomy.
Vyhlašovatelem celorepublikové soutěže je Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (dále jen „SH ČMS“). Soutěže se mohou zúčastnit děti, žáci a mládež do věku 18-ti let v rámci činnosti školní i mimoškolní aktivity. Může se jednat o aktivity ve školách, sborech dobrovolných hasičů a jejich kolektivech mladých hasičů, domech dětí a mládeže, skautských oddílech apod.
Soutěž se skládá ze tří částí – literární, výtvarné a zpracování za pomoci digitální technologie. Novinkou pro letošní ročník je v rámci literární části přidání kategorie CX, kde se jedná o komiksové provedení. Dále v části DT je přidána kategorie DT3 - počítačová modelace.
Výtvarná, literární a digitálně-technologická (dále jen „DT“) soutěž POODM má dlouholetou tradici, s cílem zajistit větší osvětu mezi dětmi a mládeží v oblasti nejen požární ochrany a ochrany obyvatelstva před mimořádnými událostmi, ale celého integrovaného záchranného systému (dále jen „IZS“) jako celku.
Pro literární a výtvarnou část je možné si zvolit jakýkoli námět nebo vybrat předem stanovené téma z celé oblasti IZS. Avšak pro kategorii CX a DT je obsahové zaměření vyhlašováno jednotné pro daný rok. Obsahové zaměření tématu DT pro rok 2025 je „„HISTORIE A BUDOUCNOST HAŠENÍ“ (počátek hasící techniky až po vývoj nových způsobů hašení).
Předkládané práce jsou rozděleny do jednotlivých věkových kategorií tak, aby vyhodnocení soutěže vždy odpovídalo i znalostem a schopnostem dětí a mládeže. Např. ve výtvarné části je 10 kategorií dle věku a schopností soutěžících.
V rámci území okresu České Budějovice bylo letos předloženo celkem 442 prací z 6 mateřských škol, 19 základních škol a 15 sborů dobrovolných hasičů.
V každé kategorii byly vyhlášeny 3 nejlepší práce, které postoupily do krajského kola.
Na závěr slavnostního vyhodnocení se uskutečnila prohlídka centrální stanice Krajského ředitelství HZS Jihočeského kraje pro možnou inspiraci soutěžícím na další ročník.
Autor: plk. Ing. Jana Neškodná, foto: HZS JHC
