Hasiči procvičovali na Monínci záchranu z lanovky
Ve Ski areálu Monínec na Příbramsku proběhlo ve středu 2. dubna taktické cvičení jednotek požární ochrany zaměřené na záchranu osob z lanové dráhy při náhlé poruše během jejího provozu.
Cvičení se zúčastnilo celkem třicet hasičů. Záchrana osob z lanové dráhy je specializovaná činnost, k jejímuž technickému provedení je nutné nasadit hasiče s odbornou způsobilostí pro práci ve výškách a nad volnou hloubkou, to znamená hasiče-lezce. Na místě proto prováděli záchranné práce členové lezeckých skupin Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje z územních odborů Příbram a Benešov. Pozvání k účasti přijali také lezci ze sousedního jihočeského územního odboru Tábor. Dále se do cvičení zapojili profesionální hasiči ze Sedlčan a dobrovolní hasiči obcí Sedlec-Prčice a Votice, kteří zajištovali transport evakuovaných osob do zázemí areálu pro zajištění tepelného komfortu a podání teplých nápojů.
K provedení záchranných prací bylo současně nasazeno pět lezeckých skupin. Hlavním cílem cvičení bylo vyzkoušet časovou náročnost záchrany pomocí pozemních jednotek hasičů, včetně dojezdových časů z jejich dislokací. Podle scénáře bylo simulováno, že povětrnostní podmínky nedovolují vzlet vrtulníku Policie ČR s leteckými záchranáři. K transportu lezců i zachráněných osob po sjezdovce bylo rovněž využito spolupráce se zaměstnanci areálu, kteří disponují sněžnými skútry a rolbami.
Cvičení na Monínci bylo zaměřeno na techniku provedení záchrany ze země. Ta spočívá ve vystoupání lezce po sloupu lanové dráhy, odkud se za použití speciální kladky spustí po ocelovém vodícím laně nad sedačku s cestujícími. Jakmile se k nim lezec dostane, začne je přes evakuační postroj postupně spouštět na zem, kde si zachráněné osoby přebírají do péče další hasiči z řad profesionálních a dobrovolných jednotek, případně posádky zdravotnické záchranné služby. Jelikož jde o velmi specifický typ zásahu, hasiči každý rok procvičují technické provedení záchrany v rámci společného výcviku.
Cvičení takového rozsahu bylo bezprecedentní co do počtu evakuovaných, tak i způsobu nasazení záchranářů, které se tak velmi blížilo reálnému průběhu mimořádné události. Figuranty na obsazení sedaček lanové dráhy poskytla Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Dubno. Na místo cvičení bylo hasičskými autobusy ze stanic Slaný a Mladá Boleslav dopraveno 69 studentů, kteří obsadili lanovou dráhu v celé její délce. Cvičení na místě monitorovala a dokumentovala speciální dronová skupina z hasičské stanice Mělník.
Všem zúčastněným patří poděkování za bezproblémový průběh cvičení.
mjr. Bc. Pavel Maňas
vedoucí pracoviště IZS a služeb
územní odbor Příbram
